Wycieczka uczniów klasy VIII SP do Oświęcimia i Wadowic w 2019 r.

        Dnia 14 maja 2019 roku nieoczekiwanie w Zakopanem spadł śnieg, aura była zdecydowanie niekorzystna a mimo to klasa VIII SP udała się na całodzienną wycieczkę do Oświęcimia i Wadowic. Skoro świt, o godzinie 6:00 uczniowie wraz z rodzicami (pan Skwarek i pani Postrożny) oraz nauczycielkami p. Anną Kuklą i p. Martą Osadzińską wyjechali spod budynku szkoły na Cyrhli. Po blisko trzygodzinnej podróży dotarliśmy do Muzeum Auschwitz – Birkenau.

Muzeum jest miejscem pamięci tysięcy ofiar różnych narodowości, (m. in. Żydów, Polaków i Romów) którzy zginęli w nazistowskich obozach koncentracyjnych. Utworzono je w 1947 roku głównie dzięki staraniom byłych więźniów. Od 1979 roku tereny byłego Konzentrationslager Auschwitz wpisane zostały do międzynarodowego rejestru dóbr dziedzictwa światowego UNESCO.

Po zwiedzaniu byłego obozu nazistowskiego w Oświęcimiu i Brzezince udaliśmy się do Wadowic. Naszym kolejnym punktem wycieczki było Muzeum DOM RODZINNY JANA PAWŁA II. Najpierw jednak udaliśmy się do pizzerii by nabrać sił na dalsze zwiedzanie. Po posiłku skierowaliśmy się do muzeum poświęconemu życiu papieża Polaka. Multimedialne, nowoczesne muzeum powstało w budynku, gdzie kiedyś wraz z rodziną mieszkał Karol Wojtyła czyli późniejszy papież.

Po męczącym, pełnym wrażeń dniu, zmęczeni i zziębnięci wróciliśmy do Zakopanego.

Marta Osadzińska

Galeria zdjęć